NewsMedia.am-ի Տեսանյութում:
Նկարագրելն անգամ անհնար է, թե ինչ զգացողությամբ կարելի է լցվել 10-ամյա աղջնակից նման արտահայտություններ լսելը, եւ նման իրավիճակին ականատես լինելը…
Երբ երեխան մի քանի անգամ կրկնում էր, որ վախենում է Աննա Արամյանից, ով նրան անընդհատ վիրավորել ու նվաստացրել է:
Եւ եթե փոքր-ինչ կասկածներ կային, որ գուցե երեխան կամ նրա մայրիկը՝ տիկին Զառան, ինչ-որ բան պատմում եմ էմոցիոնալ ու հուզական ֆոնի վրա, ապա այդ ամենը հոդս ցնդեցին  այն բանից հետո, երբ թիվ 75 դպրոցի տնօրեն Նարինե Սուրմալյանը, մեր մի քանի հարցադրումներից հետո այնուամենայնիվ խոստովանեց, որ խնդիր կա 10-ամյա աղջնակի եւ մաթեմատիկայի ուսուցչուհի Աննա Արամյանի միջեւ, ցավ հայտնելով որ այդ անհասկանալի լարվածության արդյունքում՝ տուժում է  երխան:
Նարինե Սուրմալյանը մեզ հետ զրույցում տեղեկացրեց նաեւ, որ նկատողություն է տվել Աննա Արամյանին, եւ որ ինքը պետք անի հնարավորը՝ երեխային դպրոց վերադարձնելու համար:
Սակայն շոկն ու ամենասարսափելին դեռ առջեւում էր. երբ ուսուցիչ կոչեցյալից՝ Աննա Արամյանից փորձեցինք պարզել. թե տեղյա՞կ է արդյոք, որ 10-ամյա աղջնակը իր հակամանկավարժական գործունեության արդյունքում՝ ինչպիսի  տրավմայի է ենթարկվել եւ որ Անգելինան ստիպված է լինելու երկարատեւ բուժման կուրսեր անցնել:
Եւ ինչ. երեխայի առողջական վիճակը մի կողմ դրած, Արամյանը սկսեց անվանարկել երեխայի մորը՝տիկին Զառային, անվայելուչ խոսքեր հնչեցնելով  նրա հասցեին(որն անշուշտ տպագրել չենք կարող, թեեւ մեր ձեռքի տակ առկա է ձայնագրությունը)` ակամայից հաստատելով այն հայտարարությունները, ինչի մասին մատնանշում էր տիկին Զառան՝NewsMedia.am-ի հետ զրույցում:
Ի դեպ, նշենք, որ 10-ամյա աղջնակի մայրը՝ Զառա Առստամյանը, ունի բարձրաձգույն կրթություն. բանասեր է , բազամազավակ ընտանիքի մայր, ում շրջապատում բնորոշում էին որպես խելացի, հավասարակշռված ու կազմակերպված կնոջ, մոր, ում  ըստ նրան  ճանաչողների՝  երբեւէ չես կարող տեսնել խոհանոցային մակարդակի խոսակցությունների,  ու ինտրիգների մեջ:
Հ.Գ2
Կարծում եմ.սա այն դեպքն է, որ ամենակարող եւ ամենաերկար անուն ունեցող նախարարության ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, քաղաքապետարանը, պատկան եւ շահագրգիռ կառույցները պետք է անեն հնարավորը՝նախ աղջնակին դպրոց վերադարձնելու, իսկ այդ մանկավարժ կոչեցյալին մերժելու եւ հեռացնելու այն նվիրյալ ուսուցիչների շարքերից , ովքեր ոչ թե մեր վաղվա սերնդի ճակատագրի հետ են խաղում, այլ արժանապատվորեն շարունակում են  սերունդ կրթել եւ դաստիարակել:
Եւ եթե Աննա Արամյանները պիտի մանկավարժ կոչվեն, ու կանգնեն այն մանկավարժների կողքին, ովքեր իրենց վաստակով, իրենց քափ-քրտինքով արժանացել են այդ պատասխանատու կոչմանը, ապա այլեւս պետք է փակենք հույսի բոլոր դռները:
Անկարելի է….կրթության համակարգում նմաններին հանդուրժելն ու նրանց պատասխանատվության առաջ չկանգնեցնելը:
Եւ եթե մենք իրապես պետություն ենք, այլ ոչ թե ծուռ հայելիների թագավորություն, ուրեմն հակամանկավարժական այս բեսպրեդելը չպետք է անպատասխան ու անետեւանք մնա: Սա մեր բոլորիս ամութն է, ու բոլորիս ցավը:
NewsMedia.am-ը խնդրին հետեւողական է լինելու, եւ պայքարելու ենք նախ երեխայի առողջության, ապա նրա իրավունքների վերականգնման, ու նրան  լիարժեք կյանք վերադառնալու համար: